22 Şubat 2015 Pazar

Pilatese Başlarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Selam tekrar,
Bu ara pilatese sardım benden söylemesi arkadaşlar, ama salona gitmiyorum, maalesef salon ortamı bana çok basık ve kalabalık geliyor ayrıca sanki mikrop yuvası gibi:( Ne alaka diyebilirsiniz ama öyle geliyor işte, ben de tüm sporlarımı ya evde ya da doğada yapıyorum, yürüyüşler gibi...
Bu sefer de evde pilates yapmaya başladım.
Benim ki daha çok bölgesel incelmeler üzerine hareketler olacak. Ve her hafta kilo durumumu da sizlerle paylaşmak istiyorum. Yaza daha çok var demeyin... Hemen geliyor dimi, ama yazdan ziyade insanın kendi bedenini en iyi şekilde koruması gerektiğine ve dış görünümü başkası için değil kendisi ve sağlığı için düzgün tutması gerektiğini düşünüyorum.
Pilates yaparken işe yaramasını istediğim için yemeğime de dikkat ediyorum, rejim ya da diyet değil ama dikkat ediyorum. Bunları bir sonraki ilk hafta performansım yazısında sizlerle paylaşacağım, bakalım hep birlikte görücez işe yarıyor mu?
Ama aranızda benim gibi başlamak isteyenler varsa diye önce neler yapılması gerektiğini araştırdım ve sizlere de yardımcı olabileceğini düşünüp paylaşmak istedim.
1- Uygun Ortam - Eğer salonda ya da benim gibi evde pilates yapmak istiyorsanız öncelikle normal bir oda lazım olacak size, ancak oksijeni bol olmalı, duman ya da herhangi bir koku barındırmamalı, zira hareketler sırasında yağ yakımı için vücut çok fazla oksijen tüketir. Havası temiz bir ortam en önemlisidir.
Ayrıca bacaklarınız ve kollarınız hareket halinde iken etrafınızda tehlike oluşturacak şeyler olmamalı, hareketlerinizi rahat yapabilmelisiniz. 
2- Kıyafet - Kıyafetinizde en önemlisi ayaklar, ayakkabı varsa rahat ve esnek olmalı, çorapla yapacaksanız kaydırmaz tabanlı çorap olmalı ve sıkmamalı, bence en iyisi ve önerileni çıplak ayakla yapmaktır.
Saçlarınız toplu olmalıdır ama tokalara dikkat edin batacak şeyler takmayın.
Ayrıca ayağınızdaki eşofmanın paçaları uzun olmamalı , ben taytı tercih ediyorum, hatta uzun değil biraz daha dizlere doğru yarım taytlar çok uygundur.

3- Malzemeler - Pilates yaparken birkaç tane malzeme var, yapacağınız performansa göre bunlar gerekli ya da gereksizdir, ona siz karar verin. Mesela küçük el topları vardır, el ve ayak kaslarını çalıştırmak için. Ayrıca lastikler vardır yine bacak germe hareketlerinde lazım olur, ki lastiklerin en az 2 metre uzaması gerekmektedir rahat hareket edebilmek için.
Gelelim ana malzemeye , pilates topu.
Peki pilates topunu seçerken neye göre seçmeliyiz?
Öncelikle boyunuza göre seçim yapın. 55 cm, 65 cm ve 75 cm lik toplar mevcuttur. Eğer 1,60 ın altındaysanız en ufak topu tercih edin, 1,60 ile 1,70 arasında boyunuz varsa 65 cm lik top uygundur, eğer boyunuz 1,70 in üzerinde ise size 75 cm lik top uygun gelecektir.
Hatta 85 cm de var ama o boyu 1,80 üzerinde olanlar içindir.
Bir diğer anlama yöntemi de topun üzerine kendinizi bırakırsınız, eğer dizleriniz yere değiyorsa ve dirseklerinizi kırmadan elleriniz yere değiyorsa bu top ta size uygundur diyebiliriz.

E o zaman bana kolay gelsin umarım işe yarar, çok zevk alarak yapıyorum. Bu arada fikirlerinize ve önerilerinize ihtiyacım var, yapan yapmayan herkes lütfen yorum bırakırsanız çok sevinirim, hepimiz bilgilenmiş oluruz.
Teşekkürler,

3 yorum:

 1. Yasemiiiiin ben de pilates yapıyorum! Çok seviyorum, vücuda çok güzel esneklik, zindelik katıyor. Halının üzerinde çığlak ayak yapıyorum bazen matımı serip yapıyorum. Top, çember veya lastik almadım ama düşünüyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Acaba sen benim kayıp kardeşim olabilir misin :)))))
   Ben topla yapıyorum tatlım, yakında neler yaptığımdan da bahsedicem hem de kilolarla beraber :((( puhaaaaaa
   Gelsin gerçekler :)
   Öpüyorum seni

   Sil
  2. Oolabilirim mi ki:)
   Evvettt toplu moplu istiyoruz. Önerdiğin cd, video, site vs varsa onları da;) Ayy hiçte fazlan yok sus gız:)
   Muck

   Sil

Copyright © 2015 Yasemin Şengül - Makyaj / Moda / Seyahat ve hayata dair herşey